شما می توانید آخرین اخبار و آموزش های پورومیکس را در این قسمت بخوانید

تفاوتهای BIOS و UEFI

BIOS مخفف عبارت: Basic Input/Output System می باشد و در سیستمهای قدیمی به حافظه های فقط خواندنی یا همان ROM که مخفف عبارت Read Only Memory می شود، ذخیره می شد. این حافظه ها وبرنامه های موجود در آن همه عملکردهای ورودی-خروجی سیستم را کنترل می کنند. این برنامه یا Firmware درون چیپی بر روی مادربرد قرار دارد. BIOS وظیفه راه اندازی اولیه و تست سلامت قطعات ضروری سیستم را به عهده دارد.

bios

وقتی رایانه روشن می شود، نخستین کار بایوس، تشخیص قطعات سیستم مانند کارت گرافیکی، صفحه کلید و موشواره، دیسک سخت، دیسک گردانهای نوری و سایر سخت افزارهاست. و پس از آن که مطمئن شد همه قطعات سالم هستند و مشکلی ندارند، پس از طي مراحلي کنترل را به سيستم عامل مي سپارد.

bios

بایوس در عین اینکه بسیار ساده و کم حجم است، (benedictdaily.com)نقش مهمی در روند بوت شدن سیستم عامل دارد. و وقتی بایوس یک مادربورد دچار اشکال می شود، کامپیوتر به کلی از کار می افتد. تنظیمات اشتباه در بایوس هم منجر به بوت نشدن سیستم می شود.

bios

UEFI چيست؟

UEFI مخففعبارت: Unified Extensible Firmware Interface میباشد و يک رابط نرم افزاري بين سيستم عامل و سخت افزار است UEFI .کنترل سيستم را بعد از روشن کردن آن و قبل از شروع به کار سيستم عامل به دست مي گيرد.

طرح اوليه UEFI نخستين بار به طور مشترک توسط Intel و HP به کار گرفته شد.

در سال ۲۰۰۵ انجمن UEFI تأسيس و راه اندازی شد و در حال حاضر نیز وظیفه توسعه و تعاریف تازه آن را بر عهده دارد.

bios

تفاوتهای BIOS وUEFI :

UEFI درحقیقت جايگزين بايوس مي باشد و البته بسيار پيشرفته تر از آن بوده و چيزي شبيه به يک سيستم عامل خواهد بود و در نتيجه محيط حالت DOS بايوس هاي فعلي، جاي خود را به محيط گرافيکي و شبیه به سیستم عامل مي دهد که امکان استفاده از ماوس و کی برد نيز در آن فراهم شده است؛ UEFI کنترل سيستم را بعد از روشن کردن آن و قبل از شروع به کار سيستم عامل به دست مي گيرد.

bios

UEFI در نهايت با پیشی گرفتن از مدل قديمي MBR در حالت DOS ما را به سمت GUID partition table سوق مي دهد كه توانايي شناسايي ديسك هاي در ظرفيت هاي بیشتر براي بوت سيستم عامل را به ما خواهد داد.

بوت امن از ويژگيهاي UEFI است كه در ويندوز ۸ و پس از آن مورد استفاده قرار گرفته است، بدین صورت که UEFI تنها به درايورها و سرويس هاي مشخصی اجازه اجرا در زمان بوت خواهد داد، بنابراين مطمن هستيد كه هيچ گونه بدافزار تا زمان شروع ويندوز لود نمي شود.

bios
قابلیت نصب سیستم عامل و راه اندازی دیسک های با ظرفيت بيش از ۲ ترابايت تنها در مودGPT قابل بوت می باشد که مادربرد مورد استفاده نیز باید از قابلیت UEFI برخوردار باشد.

زمان راه اندازی سریعتر سیستم نیز از تفاوتهای عمده ی BIOS و UEFI می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.