شما می توانید آخرین اخبار و آموزش های پورومیکس را در این قسمت بخوانید

راهنمای خرید کارت گرافیک ارزان قیمت مناسب برای گیم

اگر شما جزو آن دسته از کاربران هستید که همیشه این سوال در ذهنتان هست که کدام کارت گرافیک برای گیمینگ مناسب است؟ و یا آیا خرید کارت گرافیک با قیمت مناسب ممکن است؟ با ادامه این مطلب با ما همراه باشید:

بدیهی است که قابلیت های کارت‌ گرافیک گیمینگ هر چقدر گران تر باشد کارایی بیشتری خواهد داشت. اما در بازار کارت گرافیک های ارزان قیمتی که برای گیم هم مناسب هستند پیدا میشوند.

بعضی وقت ها که مشکل کمبودبوجود به وسط می آید می توان به دنبال خرید کارت گرافیک ارزان‌قیمت بود، باز هم حق انتخاب دارید، هرچند طبیعتاً تعداد انتخاب‌ها محدودتر خواهد شد.

 

چند توصیه هنگام خرید کارت گرافیک ارزان قیمت

برای اقدام کردن به خرید برای گرافیک ارزان قیمت مخصوص گیم، یک سری نکات را باید رعایت کنید تا بتوانید یک خرید منطقی انجام بدهید.

1. توان پردازش

حافظه پردازنده های استریم در واحد کارت‌های گرافیک امروزی جای داده شدند. پردازش استریم یک روش برنامه‌نویسی می باشد که پردازش هم‌زمان سخت‌افزار و نرم‌افزار را راحت تر می‌کند.

پردازنده‌های استریم GPU اغلب وظایف رندرگیری گرافیکی را انجام می دهند و در مدل‌های کارت‌های گرافیک حرفه ای، برای پردازش داده‌های بازی‌های ویدئویی با بالاترین سرعت به انجام می رسانند. قاعدتاً برای انتخاب بهترین کارت گرافیک ارزان برای مخصوص گیم، باید قدرت پردازش و پردازنده‌های استریم تعبیه شده در آن را مورد بازبینی قرار بگیرد.

2. خنک سازی سیستم

یکی از مهمترین بخش های ضروری هر کارت گرافیک گیمینگ، سیستم خنک کننده آن است. سیستم‌های خنک‌کننده از مکانیزم های متفاوت و گوناگونی برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد کارت‌های گرافیک استفاده می نماییم. به همین دلیل امکان اجرای بازی‌های مختلف برای مدت طولانی میسر می‌شود.

در گرافیک های رده بالا و حرفه ای، سیستم های خنک‌سازی رادیاتوری می باشند که در آن فن‌های قوی و قابل‌برنامه‌ریزی کار گذاشته شده و در حالی که سیستم خنک‌سازی در بهترین کارت گرافیک میان رده نهایتاً بر اساس قدرت فن تعیین می‌شود و ممکن است مکانیزم خنک‌سازی کمکی در کنار آن نادیده گرفته شود.

3. توان مصرفی رم ویدئویی

هر حافظه با دسترسی تصادفی (RAM) را که برای ذخیره و سیو کردن داده‌های تصویری روی مانیتور کامپیوتر استفاده می‌شود، VRAM (رم ویدیویی)گفته می شود. وقتی میخواهید یک کارت‌ گرافیک ارزان قیمت انتخاب کنید، از کم مصرف بودن VRAM آن اطمینان حاصل نمایید تا زمان بیشتری برای اجرای هر یک از بازی‌های گرافیکی داشته باشید.

مصرف توان کمتر توسط کارت گرافیک به معنای گرمای کمتر و مدت زمان بیشتری است که طول می‌کشد کارت گرافیک گرم شود. این مصرف توان کمتر، عمر مفید کارت گرافیک را افزایش میدهد.

4. کیفیت دیگر قطعات

وقتی که میخواهید یک کارت گرافیک ارزان برای گیمینگ را انتخاب کنید حتما کیفیت اجزا و دیگر قطعات آن را بررسی کنید. بدیهی است کیفیت اجزای مورد استفاده در ساخت کارت گرافیک تعیین‌کننده عمر مفید آن خواهد بود.

البته قیمت کارت گرافیک هم در صورت استفاده از اجزای باکیفیت‌تر، بیشتر بالاتر خواهد شد البته در میان کارت‌های گرافیک میان رده هم می‌توان کارت گرافیکی با قیمت مناسب و کیفیت  خوب پیدا کرد.

5. پهنای باند حافظه

مشخصاً هر چقدر حافظه رم بیشتر باشد برای کارت گرافیک مناسب تر است، اما توجه داشته باشید که برای کاربردهای گیمینگ، پهنای باند بسیار حاز اهمیت می باشد. معمولاً حافظه VRAM بیشتر برای کارت گرافیک مخصوص رندرینگ اهمیت دارد.

زیرا کارت‌های گرافیک رندرینگ می‌بایست حجم زیادی از داده‌های مربوط به آبجکت‌های مختلف شامل بافت تصاویر و غیره را ذخیره کنند اما این حجم داده در بازی‌های گرافیکی معمولاً وجود ندارد.

مقدار بیت حافظه روی کارت گرافیک نمایانگر مقدار داده‌ای است که GPU می‌تواند از طریق باس حافظه به آن دسترسی پیدا کند. همیشه نرخ استاندارد بیت 64 و 128 هستند. با این حال، کارت‌های رده بالاتر نرخ بیت بسیار بیشتری را عرضه می کنند.

6. مقدار TDP سیستم خنک‌کننده

از موارد مهم دیگر در انتخاب کارت گرافیک ارزان قیمت، توان حرارتی یا TDP می باشد که به معنی توان مصرفی کارت گرافیک تحت بیشترین بار از نظر تئوری بوده که بر حسب وات مورد بررسی قرار می گیرد.

بدیهی است هرچه آستانه توان مصرفی بیشتر باشد، دمای بیشتری هم در سخت‌افزار تولید می‌شود، بنابراین این فاکتور نشان‌دهنده میزان انرژی گرمایی تولیدی در کارت گرافیک تحت شرایط حداکثر بارگذاری است.

بیشتر بودن مقدار TDP نشان‌دهنده تحمل‌پذیری بیشتر کارت گرافیک به خصوص در اجرای بازی‌های گرافیکی سنگین است، بنابراین انتخاب کارت گرافیکی که TDP بالاتری را دارا باشد، برای کاربردهای گیم و بازی معرفی می‌شود.

چند نکته برای مقایسه کارت گرافیک

همیشه توان پاور کامپیوتر را در برای گرافیک بررسی کنید. فراموش نکنید که سایر کارت‌ها و دستگاه‌های موجود در سیستم هم برای کار به توان خاص خود نیازمند است.

اگر CPU شما ضعیف و پایین باشد، قوی ترین کارت گرافیک هم نمی‌تواند نیاز شما را تامین کند، بنابراین به ویژه برای انتخاب بهترین کارت گرافیک ارزان ویژه گیم، CPU سیستم شما علاوه بر قوی بودن و با کارت گرافیک سازگاری داشته باشد.

هنگام انتخاب کارت گرافیک مناسب بازی و گیم، تنوع قیمت زیادی را در بین محصولات موجود در بازار مشاهده خواهید کرد. دلیل این تنوع زیاد، قابلیت هایی مثل اورکلاک، سیستم خنک‌کننده یا طراحی ظاهری زیباتر می باشد.

 

از دیگر مواردی که باید در نظر داشت و آن را بررسی کرد این است که آیا برنامه ها و بازی هایی که میخواهید اجرا کنید با کارت گرافیکی که در نظر دارید مطابقت دارد یا نه. این مورد بسیار حائز اهمیت است، زیرا برای مثال، پردازنده‌های گرافیکی سری Nvidia RTX عموماً قدرتمندتر از معادل‌های سری Radeon Pro یا WX AMD هستند، و برای برنامه‌های گرافیکی سنگین، رندرگیری، تدوین و گیمینگ گزینه‌های مناسبی می باشند.

همچنین برای ادیت عکس و تصاویر، امکان دارد که دیگر استفاده از یک کارت گرافیک پایین رده یا متوسط ​​کفایت نکند، البته که این مسئله تا حد زیادی به نرم‌افزار مورد استفاده شما هم برمیگردد. بنابراین استفاده از کارت‌های گرافیک قدرتمند برای این کاربردها لازم می باشد.

در نرم‌افزارهای ویرایشگر عکس و طراحی مثل فتوشاپ، فیلترهای جدیدی ایجاد شده که فضای به مراتب بیشتری از پردازنده کارت گرافیک را مشغول می کند و از این رو کارت‌های گرافیک می‌بایست حافظه و سرعت کافی برای پردازش داده‌ها را در این نرم‌افزارها داشته باشند.

در مورد ویرایش کردن فیلم و ویدیو، مقدار حافظه VRAM در کارت گرافیک می‌تواند تأثیر فراوان بر عملکرد آن بگذارد، زیرا این نرم‌افزارها معمولاً با ویدئوهای باکیفیت با رزولوشن 4k و بالاتر فعالبت می کنند.

بدیهی است که برای اجرای بازی‌های 4k به کارت گرافیک با حافظه بالاتر نیاز است. معمولا بهترین کارت گرافیک برای بازی‌های 4k حداقل دارای حافظه VRAM هشت گیگابایت می باشد.

 

روش تست کارت گرافیک گیمینگ

برای تعیین و تست بازدهی کارت گرافیک ابتدا مفیدتر است که در سیستمی صورت بگیرد که سایر مشخصات آن در بالاترین سطح هستند. مثلا یک سیستم Core i9 با حافظه رم حداقل 32 گیگابایت با فناوری DDR4 یا DDR5 و سیستم خنک‌سازی مستر PSU برای این کار مناسب است.

برای تست کارت گرافیک توصیه می‌شود سه رزولوشن معمول بازی یعنی 1080p ،1440p و 4K را با استفاده از تنظیمات «متوسط» و «اولترا» تست کنید. در صورت امکان، از کارت‌های reference برای همه این تست‌ها، مانند مدل‌های Founders Edition انویدیا و مدل‌های AMD استفاده کنید.

با این حال، اکثر پردازنده‌های گرافیکی میان رده و پایین‌تر، مدل reference ندارند و فقط کارت‌های اورکلاک شده توسط کارخانه برای برخی از مدل‌ها در دسترس است. در این صورت سعی کنید از مدل‌هایی استفاده کنید که مشخصات آن نزدیک به کارت‌های گرافیک reference (کارت گرافیک مادر که توسط خود شرکت‌های Nvidia یا AMD معرفه شده‌اند) باشد.

می‌توانید هنگام تست عملکرد کارت گرافیک، از برنامه‌هایی که به منظور اورکلاک کارت گرافیک طراحی شده‌اند، استفاده نمایید.

این نرم‌افزارها افزونه‌هایی جهت تست عملکرد کارت گرافیک در حین اجرای بازی دارند که پارامترهای مختلف از جمله سرعت کلاک هسته، سرعت کلاک حافظه، دما و توان مصرفی را نمایش می‌دهد. مرسوم‌ترین ابزاری که به منظور اورکلاک کارت گرافیک و تست عملکرد آن توصیه شده است، msi afterburner نام دارد.

 

قابلیت‌های اضافی کارت گرافیک

هنگام خرید بهترین کارت گرافیک ارزان مخصوص گیمینگ، یک سری قابلیت‌های اضافی را هم باید بررسی کرد.

  • رزولوشن: اگر تصاویری با تعداد پیکسل‌های بیشتر نیاز دارید، به دنبال کارت گرافیک قوی‌تری بگردید. برای بازی‌های رزولوشن 1080p به یک پردازنده گرافیکی پیشرفته نیاز نخواهید داشت اما در مورد رزولوشن 4k قضیه برعکس است.
  • PSU: این پارامتر تعیین‌کننده توان منبع تغذیه است. کانکتور منبع تغذیه شما باید حداقل دارای 6 یا 8 پین باشد. به عنوان مثال، کارت گرافیک انویدیا یک PSU 550 واتی را برای سری‌های RTX 3060 استفاده می‌کند، و حداقل یک کانکتور 8 پین و یک کانکتور PEG 6 پین نیز مورد نیاز خواهد بود.
  • FreeSync یا G-Sync: هر یک از این قابلیت‌ها، سرعت رفرش شدن کارت گرافیک را نشان می‌دهد. سرعت رفرش شدن کارت گرافیک نشان‌دهنده سرعت رفرش شدن تصاویر تحت پردازش است که روی مانیتور مشاهده می‌شود. این فاکتور با نرخ فریم کارت گرافیک همگام‌سازی می‌شود.
  • Ray Tracing، DLSS و FSR: جدیدترین کارت‌های گرافیکی از قابلیت ray tracing پشتیبانی می‌کنند، که می‌توان از آن برای بهبود تصاویر استفاده کرد. DLSS برای افزایش کارایی کارت گرافیک با حفظ کیفیت تصویر در کنار ویژگی anti-aliasing به کار می‌رود، اما این قابلیت فقط در کارت‌های Nvidia RTX وجود دارد.

FSR AMD تقریباً روی هر پردازنده گرافیکی ساخت AMD تعبیه شده است و برای اجرای بازی‌های مختلف، می‌توان تنظیمات آن را تغییر داد تا عملکرد کارت گرافیک بهبود یابد.

 

پایان بندی

برای اینکه بهترین کارت گرافیک ارزان برای گیم را انتخاب کنید، باید قابلیت ها و ویژگی های یک کارت‌ گرافیک حرفه ای و میان رده را بشناسید. برای کاربردهای گرافیکی سنگین و قوی مثل بازی‌های ویدئویی، رندر یا ویرایش فیلم، به یک کارت حافظه‌ای با سرعت پردازش و ظرفیت بالا نیاز خواهید داشت.

برای خرید گرافیک ارزان قیمت، می بایست از یک سری از فاکتورها در کارت گرافیک مؤثر هستند، صرف نظر کنیم. اما در مقابل، سیستم خنک‌سازی پیشرفته یک عامل بسیار موثر است که نمی‌توان به راحتی از آن چشم پوشی کرد و باید در نظر گرفت که طول عمر مفید یک کارت گرافیک تا حد زیادی ه قابلیت خنک‌سازی آن وابسته می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.