شما می توانید آخرین اخبار و آموزش های پورومیکس را در این قسمت بخوانید

تفاوت cpi و dpi موس های کامپیوتر در چیست؟

حتما در هنگام خرید موس برای شما هم این سوال پیش آمده که تفاوت dpi و cpi در چیست؟  قصد داریم در این مطلب به بررسی این موضوع بپردازیم.

DPI چیست؟

واژه Dots Per Inch به اختصار DPI به معنی “تعداد نقطه در یک اینچ” است. در واقع مقصود از DPI در موس ها‌، تعداد پیکسل هایی می باشد که پس از حرکت موس، در هر اینچ شناسایی می شود. طبیعاتاً هر چقدر حساسیت سنسور بالاتر و بیشتر باشد، موس با سرعت بالاتری جا به جا خواهد شد.
پس در واقع اینطور می توان بیان کرد که DPI به منظور کمتر حرکت دادن موس برای جا به جا کردن نشانگر است. اکثر شرکت های تولید کننده موس، از DPI به عنوان دقت موس و میزان حساسیت سنسور در محصولات خود استفاده می کنند.

حال این سوال پیش می آید که موس با چه DPI را انتخاب کنیم؟
برای پاسخ به این سوال باید ببینید که موس را برای چه کاری میخواهید و مورد مصرفی شما چیست. اگر استفاده شما برای کارهای روزمره و خانگی است، موس با دقت 400~800DPI برای شما کافی می باشد. اما اگر استفاده شما برای بازی و گیم است، پیشنهاد ما موس با حداقل دقت 1600DPI به بالا می باشد.

البته گیمرها نظرات و سلایق متفاوتی نسبت به انتخاب DPI برای موس گیمینگ دارند. بعضی گیمرها در انتخاب موس سرعت پایین مد نظرشان هست و بعضی ها هم سرعت بالا را ترجیح می دهند. به همین دلیل برخی شرکت های تولیدکننده از یک کلید مخصوص به جهت سوئیچ در حساسیت سنسور استفاده می‌کنند که این کلید میزان DPI شناسایی شده توسط سنسور را تغییر داده و سرعت مناسب را به کاربران ارائه می کند.

CPI چیست؟

واژه Counts Per Inch به اختصار CPI به معنی ” شمارش‌ها در هر اینچ” است. در واقع CPI به میزان حساسیت یک موس ارتباط دارد و طبیعتاً هر چقدر مقدار CPI بالاتر باشد واکنش آن به حرکت دست شما هم بیشتر و بالاتر خواهد بود. در واقع می توان گفت CPI به اعلام تعداد پیکسل هایی که در یک اینچ بر روی سطح سنسور موس قرار میگیرند، می پردازد. به عنوان مثال اگر محدوده حساسیت CPI برای یک موس بین 100~15000 باشد، به معنی است که این موس می تواند بین 1000 تا 1500 گام به ازای هر اینچ بردارد. پس قاعدتاً با افزایش مقدار CPI ، سرت موس بیشتر می شود و ما نیازمند حرکت کمتری به منظور تغییر نشانگر موس داریم.

dpi یا cpi؟

در پایان به این نکته باید اشاره داشت که تفاوت DPI و CPI برای انتخاب موس اهمیت ندارد، بلکه نکته حائز اهمیت این است که برای خرید موس باید ببینیم که استفاده ما از موس برای چه کاری است و نسبت به این موضوع برای انتخاب اقدام نمائیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.